DÜNYACA ÜNLÜ İSABELLA

      KOKULU  ÜZÜM (İSABELLA)
   
      Karadeniz'de; Ege'de veya diğer üzüm yetişen bölgelerde olduğu gibi üzüm bağları göremezsiniz.Bizim üzümlerimiz ya ağaca sarılı olarak 20-25m. yükselir veya çardakların üzerinde yer alır.Tevekler (üzüm gövdesi veya kütüğü) genellikle yeykin (kızılağaç) adı verilen ağaç türüne sardırılır.Karadeniz'in sahil kesiminde çok sık rastlanan yeykin (kızılağaç) sadece bu işe yarar veya odun yapılır.
        Çardaklar ise düz varende gibi yapılır,üzüm veya üzüm yaprağı toplamak çok kolay olur.Üzüm yaprağı tuzlanarak sarma yapımında kullanılır.

 KARADENİZ'DE NEDEN SADECE İSABELLA YETİŞİR?
         Kokulu üzümün yörede kullanılan bir çok adı vardır: Kara üzüm,macir (muhacir üzümü,çilek üzümü,favli üzümü,kokulu üzüm v.b.Dünyada ise bu üzüm türü İsabella (Vitis Labrusca L.) olarak bilinmektedir.Kabuğu renklidir.Yine kabuğu renkli olan Vitis Vinifera L. türü üzümlerde bölgede yetiştirilmektedir.
          Karadeniz,Türkiye'nin en fazla yağış alan bölgesidir,nem oranı yüksektir.Bu nedenle de diğer bölgelerde yetişen üzüm türleri (genellikle beyaz üzüm türleri) mantar hastalıklarının üzümlere zarar vermesi nedeniyle Karadeniz'de yetişmemektedir.
         Vitis Labrusca L. (İsabella) ve Vitis Vinifera L. üzüm türleri mantar hastalıklarına son derece dayanıklıdırlar.Bu nedenlede bölgede bu tür üzümler yetiştirilmektedir.

BİR KARADENİZ GÜZELİ
        Kokulu üzüm renklidir.Salkım oluştuğunda açık yeşildir,sonra pembe-kırmızı renk alır.Bu aşamada kozak yani olgunlaşmamıştır.Olgunlaşınca siyah veya siyah-mavi renk alır.Olgunlaşma süreci ağustos-ekim dönemidir.Kabuğu kalındır,kolayca içinden ayrılır.Adından da anlaşılacağı gibi çok güzel kokusu(aroması) vardır.
        Bu bölgenin doğal ürünü olan kokulu üzüm, yörede ailenin yönelik olarak bolca tüketilir.Genellikle eylül ayında toplanarak pekmez,şıra,sirke yapılır.Pekmez yıl boyunca nardek,samaksa yapılarak veya yoğurtla karıştırılarak kullanılır.
       

KANSER VE KALP KRİZİNE KARŞI İSABELLA
             
Renkli üzümlerin kabuğunda bulunan RESVERATROL (3,5,4 trihidroxystilbene) maddesi kanser önleyici bir bileşiktir.Resveratrol dut,yabanmersini ve yerfıstığında da bulunur.Fakat en yüksek oranda siyah üzümde bulunur.Resveratrol,Fitoaleksin grubu bir bileşiktir,hücrede tümör oluşumunu engeller.
        Üzüm aynı zamanda anti-oksidandır.Kılcal damarlarda birikmeleri önleyerek kalp krizi riskini azaltır.
DİĞER YARARLARI
         Kokulu üzüm,en başta bir besin kaynağıdır.Kalori değeri yüksektir,kansızlığa karşı tavsiye edilir.Diyetlerde ve eski çağlardan beri güzellik iksiri olarak kullanılır.Kokulu üzümün yapısında amino asitler; potasyum,mağnezyum ve demir mineralleri; B1 ve B2 vitaminleribulunur.Bu maddelerin etkileri ise:
         * Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
         * Kısa sürede enerji sağlar.
         * Mağnezyum iş verimliliğini artırır.
         * Mideye zarar vermeden böbrek ve karaciğeri çalıştırır.
         * Yağları eritir.
         * Vücudu virüslere karşı dirençli hale getirir.
         * Barsak metabolizmasını hızlandırır.
         * Cildi taze ve diri gösterir.
         * Allerji ve kireçlenmelerde iltihabı engeller.
               SONSÖZ
         Üzüm, güzellik iksiri ,gerçek beyin besini ve zayıflama rejimlerinin ana ürünüdür.Daha da önemlisi kokulu kara üzümün kabuklarında bulunan resveratrol maddesi kansere karşı savaşmakta,anti-oksidan görevi sayesinde yağlı bileşiklerin kılcal damarlarda birikmesini engellemekte (aspirin gibi kanı sulandırarak) kroner kalp hastalıklarına karşı insanları korumaktadır.

 

 

SAMAKSA  ( ÜZÜM VEYA PEKMEZ  YAĞLAŞI )Malzemeler: 1 kg kokulu üzüm (veya pekmezi), 2-3 kaşık un, süt, şeker           Üzümler ayıklanır,yıkanır ve suda haşlanır.Ezilerek süzgeçten geçirilir,koyu bir sıvı elde edilir.Taze üzüm zamanı değilse pekmez kullanılır.Üzüm suyu veya pekmez tencereye konularak ısıtılmaya başlanır,kıvama göre su eklenir.Un yavaş yavaş eklenerek sürekli karıştırılır.Üzüm ekşi ise şeker eklenir.Pelte kıvamına gelince ocaktan indirilir.Tabaklara veya sahanlara bölüştürülür,soğuması beklenir.Soğuyunca üzerine soğuk süt koyulur,istenirse çekilmiş fındıkla üzeri süslenir.Afiyet olsun.


. Eylül ayında toplanarak pekmez,şıra,sirke yapılır.Pekmez yıl boyunca nerdek,samaksa yapılarak veya yoğurtla karıştırılarak kullanılır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret99243
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.28147.3105
Euro8.55998.5942
Hava Durumu
Saat
manşetler

YARARLI LİNKLER